Ako vybrať merač krvného tlaku?

Hodnota krvného tlaku má obrovskú výpovednú hodnotu o našom celkovom zdravotnom stave. Je to tiež faktor, ktorý má vplyv na vývoj zdravia do budúcnosti. Veľmi dôležité je strážiť si krvný tlak, pokiaľ trpíte hypertenziou, pretože tá patrí medzi rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť ochorenie srdca a ciev. Dôvodom na kúpu tlakomeru je aj srdcová arytmia, už prekonaný infarkt či mŕtvica, cukrovka, ochorenie obličiek, tehotenstvo, nízky a kolísavý tlak či rodinná anamnéza. Sledovať svoj zdravotný stav je však vďaka moderným meračom tlaku jednoduché. Majú veľkú pamäť a niektoré dokonca umožňujú prepojenie s mobilným telefónom, takže svoj zdravotný stav môžete strážiť aj pomocou aplikácie.

Hodnota krvného tlaku má obrovskú výpovednú hodnotu o našom celkovom zdravotnom stave. Je to tiež faktor, ktorý má vplyv na vývoj zdravia do budúcnosti. Veľmi dôležité je strážiť si krvný tlak, pokiaľ trpíte hypertenziou, pretože tá patrí medzi rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť ochorenie srdca a ciev. Dôvodom na kúpu tlakomeru je aj srdcová arytmia, už prekonaný infarkt či mŕtvica, cukrovka, ochorenie obličiek, tehotenstvo, nízky a kolísavý tlak či rodinná anamnéza. Sledovať svoj zdravotný stav je však vďaka moderným meračom tlaku jednoduché. Majú veľkú pamäť a niektoré dokonca umožňujú prepojenie s mobilným telefónom, takže svoj zdravotný stav môžete strážiť aj pomocou aplikácie.

Doba čítania 9 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Typy meračov tlaku

Existujú dva základné typy meračov krvného tlaku (tonometrov), ktoré sa od seba líšia tým, v akých miestach ich na ruku pripevníte. Sú to buď tlakomery na paži, alebo tlakomery na zápästí. Oba druhy tlakomerov určených pre domáce použitie využívajú prevažne oscilometrickú metódu merania krvného tlaku alebo môžu využívať aj kombináciu oscilometrie a posluchovej metódy (auskultačnej). Prevažná väčšina tlakomerov na trhu je dnes už digitálnych, čo znamená, že manžeta nafukuje automaticky, nie pomocou pumpičky, ako bývalo štandardom skôr.

Merače tlaku na paži

Tlakomery na paži bývajú v meraní presnejšie ako zápästné modely. Hodia sa najmä pre staršie osoby a osoby, ktoré môžu trpieť srdcovými problémami. Tieto merače tlaku sú nielen presnejšie, ale mávajú aj lepšiu výbavu a dokonca ich nájdete aj v lekárskych ordináciách. Tlakomery na paži využívajú buď oscilometrické meranie, alebo kombináciu oscilometrickej a posluchovej metódy. Práve kombinované tlakomery sú v meraní najpresnejšie a hodia sa najmä pre užívateľov, ktorí trpia srdcovou arytmiou.

Jednotlivé ramenné tlakomery sa rozlišujú podľa veľkosti manžety. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch, pričom za univerzálny rozmer sú považované miery 22–42 cm. Rôzne veľkosti manžiet je možné k tlakomerom ľubovoľne dokúpiť.

Pokiaľ bude teda tlakomer využívať viac užívateľov, je najvhodnejšie voliť tlakomer s univerzálnou veľkosťou manžety. Ramenné tlakomery ale nemusia byť vhodné pre zvlášť obéznych užívateľov, ktorí jednak môžu mať problém s umiestnením manžety na paži, ale predovšetkým potom tlakomer nemusí presne zmerať signály z tepny, ktorá býva ukrytá hlboko v tkanive. Niektoré ramenné tlakomery sa dajú prepojiť aj s mobilným telefónom a s pomocou príslušnej aplikácie tak môžete mať prehľad o svojom zdravotnom stave priamo v mobile.

  • Presnejšie meranie

  • Vhodné aj pre ľudí so srdcovou arytmiou

  • Používa sa aj v ordináciách

  • Manžeta s univerzálnou veľkosťou

  • Jednoduché použitie

  • Možnosť prepojiť s mobilným telefónom

  • Obéznym ľuďom môže vykázať skreslené výsledky

Merače tlaku na zápästie

Zápästné tlakomery sú veľmi jednoduché na ovládanie, sú malé, skladné a prenositeľné, preto vyhovujú ľuďom, ktorí potrebujú nosiť prístroj stále pri sebe alebo často cestujú.

Majú však jednu nevýhodu a tou je presnosť merania. Tlakomery na zápästí nie sú tak presné ako tlakomery na paži. Sú totiž citlivé na pohyb zápästím a pokiaľ nie je ruka v pokoji, môže prístroj krvný tlak zle namerať. Manžetu musíte držať presne vo výške srdca. Pokiaľ ju budete držať napríklad len o 10 cm nižšie alebo naopak vyššie, nameria tlakomer rozdielnej hodnoty. Našťastie však existujú modely, ktoré vás upozornia, keď nebudete držať zápästie v správnej polohe. Zápästné merače tlaku je možné prepojiť s mobilným telefónom a v aplikácii svoj zdravotný stav sledovať.

  • Skladnosť

  • Prenášateľnosť

  • Jednoduché použitie

  • Možnosť prepojiť s mobilným telefónom

  • Menej presné

  • Ľuďom so slabým pulzom môže zle zmerať tlak

Užitočné funkcie

Počet užívateľov

Merače tlakov sa od seba ďalej líšia počtom užívateľov, ktoré je možné uložiť do internej pamäte zariadenia. Do tejto pamäte sa potom ukladá história nameraných hodnôt a právom platí za jednu z najužitočnejších funkcií. Vďaka histórii si totiž budete môcť overiť namerané hodnoty v čase a sledovať tak, či sa váš stav zlepšuje alebo naopak zhoršuje. Na trhu sú tak tlakomery určené len pre jedného, dvoch, *troch a štyroch užívateľov. Niektoré tlakomery ponúkajú ajfunkciu „Host“, vďaka ktorej si môže krvný tlak namerať aj osoba, s ktorou sa v internej pamäti nepočíta.

Každá interná pamäť taktiež ponúka určitý počet meraní na jednu osobu. Najnižší počet meraní je 30, ale existujú aj modely, ktoré ponúkajú pamäť až na 480 či 500 meraní. Najbežnejšie sú tlakomery s internou pamäťou 60 meraní.

Napájanie

Všetky domáce tlakomery fungujú naAAaleboAAA batérie, niektoré merače je možné okrem toho napájať ajzo sietepomocou adaptéra, ktorý býva buď súčasťou príslušenstva, alebo je možné ho dokúpiť.

Inteligentné funkcie

Funkcia EKG

Pokročilejšie tlakomery dokážu zmerať aj nepravidelný srdcový rytmus. Vďaka tomu detekuje zdraviu nebezpečnú fibriláciu predsiení, ktorá môže predpovedať infarkt a mozgovú mŕtvicu. Okrem toho tiež zaznamená extrasystoly, teda skoré známky obehovej poruchy alebo zápalu srdcového svalu. Vďaka funkcii EKG si môžete zmerať EKG kdekoľvek práve v momente, keď pociťujete príznaky, pretože srdcová arytmia sa vyskytuje v nepravidelných intervaloch a je detekovateľná iba v čase, keď k nej dochádza.

Niektoré tlakomery majú pokročilé funkcie a dokážu zmerať aj EKG

Niektoré tlakomery sú vybavené tzv. inteligentnou manžetou, ktorá sa neprefukuje a pokrýva väčšiu plochu paže a jej snímacie senzory sú takmer po celom jej obvode. Vďaka tomu dokáže na rozdiel od klasických tlakomerov merať krvný tlak v akejkoľvek polohe a upozorní vás, keď si ju nasadíte zle alebo pokiaľ sa počas merania hýbete.

Tlakomer vás vďaka inteligentným funkciám tiež upozorní, ak sa meranie odchyľuje od zdravých hodnôt alebo zaznamená podozrenie na arytmiu či hypertenziu, ktorá môže viesť k mozgovej mŕtvici. Niektoré tlakomery sú tiež schopné vypočítať priemernú hodnotu krvného tlaku, pokiaľ si ho počas určenej doby niekoľkokrát zmeriate. Táto funkcia je vhodná najmä pre osoby s kolísavým krvným tlakom.

Prepojenie s mobilným telefónom a počítačom

Niektoré merače tlaku taktiež umožňujú prepojenie s mobilným telefónom alebo počítačom cez Bluetooth či USB. V aplikácii tak môžete svoj zdravotný stav dlhodobo sledovať a jednoducho zdieľať aj so svojím lekárom.

Pokiaľ vlastníte inteligentný telefón, nemusíte si namerané hodnoty vôbec zapisovať. Všetko si pohodlne nájdete v aplikácii.

Dvojitá kontrola merania

Ak máte arytmiu alebo k nej máte predispozície, je vhodné zaobstarať si tlakomer s dvojitou kontrolou merania. Práve dvojitá kontrola merania je kombináciou oscilometrickej a posluchovej metódy, o ktorej bola reč na začiatku.

Čo robiť a nerobiť pri meraní tlaku

  • Pravidelnosť. Tlak si merajte pravidelne v rovnakom čase, napríklad každý deň o 7. hodine ráno a o 20. hodine večer.

  • Upokojte sa. Buďte v kľude, nestresujte sa pri meraní myšlienkami, ktoré by mohli hodnotu krvného tlaku akokoľvek ovplyvniť.

  • Priamo na koži. Manžeta tlakomera musí byť priamo v kontakte s pokožkou.

  • Správna veľkosť manžety. Overte si, že máte správnu veľkosť manžety. Príliš úzka manžeta alebo naopak široká manžeta môže ovplyvniť výsledok merania.

  • Uvoľnite ruku. Ruka, na ktorej meriate tlak musí byť uvoľnená, nesmie ju škrtiť ani rukáv. Manžeta tlakomeru musí byť vo výške srdca.

  • Nehýbte sa. Počas merania nesmiete pohybovať rukou.

  • Dýchajte. Počas merania nezabúdajte pravidelne dýchať. Zadržiavanie dychu totiž skresľuje výsledky merania.

  • Opakujte meranie. Počkajte 3 minúty a potom meranie opakujte ešte raz.

  • Zapisujte si výsledky. Pokiaľ neumožňuje váš tlakomer prepojenie s mobilným telefónom, zapisujte si výsledky merania do tabuľky.

Tabuľka hodnôt krvného tlaku

Vek alebo diagnóza

Normálny tlak

Nízky tlak

Vysoký tlak

Dospelý muž

120/80

menej ako 100/60

viac ako 140/90

Dospelá žena

120/80

menej ako 100/70

viac ako 140/90

Diabetik

130/80

menej ako 110/60

viac ako 130/80

Človek s ochorením obličiek

110/80

menej ako 100/60

viac ako 120/80